četvrtak, 4. veljače 2010.

Svečanim misnim slavljem proslavljen zaštitnik Dubrovnika sv. Vlaho



Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje na otvorenom, ispred katedralne crkve, na svetkovinu sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovnika i Dubrovačke biskupije predvodio je šibenski biskup Ante Ivas, a koncelebrirali su splitsko-makarski nadbiskup i metropolita Marin Barišić, vojni ordinarij Juraj Jezerinac, kotorski biskup Ilija Janjić, pomoćni vrhbosanski biskup Pero Sudar, biskup domaćin Želimir Puljić, izaslanik mostarskog biskupa don Tomo Vukšić, izaslanik hvarskog biskupa don Emil Pavišić, fra Željko Tolić iz Provincije Presvetog Otkupitelja te sedamdesetak svećenika.
Pozdravljajući uzvanike na festi dubrovački biskup čestitao je Dan grada Dubrovnika te posebno pozdravio armenskog biskupa Narega Alemeziana, izaslanika cilicijskog katolikosa Arama I.
Biskup Ivas u svojoj homiliji govorio je o povezanosti sv. Vlaha i grada Dubrovnika ističući da je proslava svetkovine sv. Vlaha ne samo jednodnevna festa nego trajna duhovna baština Dubrovnika kojom su se njegovi stanovnici stoljećima nadahnjivali i čuvali je.
Od te svete baštine, kazao je biskup Ivas Grad je živio "slobodno i časno, gradio svoju kulturu, i s njome bogatio svaku novu generaciju, u svim vremenima..., koja su često bila na smrt prijeteća..., od velike Trešnje do Dakse još ne isplakane u svom vapaju za pravdom i do krvave opsade, razaranja i domovinske obrane". Tu baštinu prepoznavao je vjekovima hrvatski narod, a od prošle godine ju je priznalo i čovječanstvo: "Kao da su neki dobri i mudri i za sudbinu svijeta zabrinuti ljudi htjeli poručiti svemu svijetu, a ponajviše staroj Europi za koju je papa Ivan Pavao II. sa žalošću rekao da je izgubila svoju dušu, svoju kršćansku dušu, pa se opredijelila za kulturu smrti, da ne zaboravlja olako svoju duhovnu baštinu, svoju kršćansku kulturu života, 'života u izobilju' Božjem, kako je Isus volio reći, ako želi dobro sebi i svojoj djeci."
Na 1038. festu svetog Vlaha pristigli su hodočasnici iz raznih krajeva Hrvatske i susjednih država. Najbrojniji su i ove godine Šibenčani, a najviše kilometara prešli su vjernici iz Velikog rata s Dugog otoka, te hodočasnici iz Soljana u Slavoniji u narodnoj nošnji i s tamburašima. Šarenilu feste, uz narodne nošnje dubrovačkog kraja, pridonijeli su i povijesna postrojba iz Kostela, Otočki graničari, Gradska straža iz Bakra te vjernici u nošnjama iz raznih župa Bosne i Hercegovine kao i Hrvati iz Boke.
Po sunčanom, ali i izuzetno hladnom vremenu, duga procesija s barjacima zauzela je glavne ulice Grada, a svakom sudioniku procesije na vratima crkve sv. Vlaha njezin rektor mons. Toma Lučić osobno je pružio ruku. Isusovu pelenicu u procesiji su nosili članovi Bratstva Presvetog Sakramenta, a baldahin dubrovački sportaši. U procesiji je sudjelovao i armenski biskup Nareg Alemezian noseći moći ruke sv. Vlaha. (ika / gk)

Nema komentara: