ponedjeljak, 7. prosinca 2009.

MAJKA TEREZA

“Nikada prije nisam bila u ratu, ali sam vidjela glad i smrt. Pitala sam se:‘ Što osjećaju ljudi koji to čine? ' Ne razumijem, ta svi su oni djeca Božja. Zašto to čine? Zaista ne razumijem. "
Beirut 1982, za vrijeme sukoba između izraelske vojske i palestinskih gerilaca.

“Molim Vas, izaberite put mira.U kratkom roku možda će biti pobjednika i pobijeđenih u ovom ratu kojeg se svi užasavamo. Ali to nikada ne može i nikada neće opravdati patnju, bol i gubitak ljudskih života koje će uzrokovati vaše oružje. "
Pismo predsjedniku SAD-a Georgu Bushu i iračkom predsjedniku Saddamu Husseinu u siječnju 1991.

O SIROMAŠTVU MAJKA TEREZA





“Ja vidim Boga u svakom ljudskom biću। Kada perem rane gubavcima, imam osjećaj da njegujem samog Gospodina. Nije li to prekrasno iskustvo?" -- 1974 intervju.

“Kada vidim ovu pustoš, osjećam ljutnju u sebi। Inače sebi ne dozvoljavam ljutnju , ali nakon što sam vidjela Etiopiju ne mogu si pomoći." -- Washington 1984.

“Najstrašnije siromaštvo je osamljenost i osjećaj da nas nitko ne voli.”

“Najveća bolest današnjice nije guba niti tuberkuloza, nego osjećaj neželjenosti i odbačenosti.”

“U svijetu je više gladi za ljubavlju i prihvaćanjem, nego za kruhom.”

“Ponekad mislimo da je siromaštvo biti gladan, gol i bez doma. Ipak, najveće siromaštvo je biti neželjen, nevoljen i znati da nitko ne mari za tebe. Mi moramo početi liječiti ovu vrstu siromaštva u našim vlastitim domovima.”

MAJKA TEREZA


NJENIM VLASTITIM RIJEČIMA
“Ne čekajte vođe; učinite to sami, čovjek čovjeku.”
Majka Tereza naučila nas je svojim vlastitim primjerom što uistinu znači “živjeti” evanđelje।

“Mislim da je danas svijet okrenut naopačke, i toliko je mnogo patnje zato što je tako malo ljubavi u domovima i obiteljskom životu. Nemamo vremena za našu djecu, nemamo vremena jedan za drugoga, nemamo vremena uživati jedan u drugome.”

“Ljubav počinje u našim domovima; ljubav živi u domovima i zato je danas toliko patnje i nesreće u svijetu...Izgleda da su danas svi u užasnoj žurbi, nestrpljivi da postignu što veći uspjeh, razvoj, bogatstvo i tome slično, a djeci pripada toliko malo vremena njihovih roditelja. Roditelji nemaju vremena jedno za drugo i tako u obiteljima počinje narušavanje mira u svijetu.”